„Když zvedneš mrkev v rohlíku nad hlavu, vypadá jako pochodeň“

HotKarot & OpenSauce je experimentální food hackerský projekt, založený na vegetariánské alternativě párku v rohlíku. Základním stavebním prvkem projektu je vařená mrkev v celozrnném rohlíku, servírovaná se speciální datovou omáčkou – OpenSaucem. Omáčku vytváříme v duchu open source myšlenky otevřeného přístupu k datům. Omáčkové ingredience získáváme z různých druhů veřejně přístupných a dobrovolně darovaných syrových dat: textů, zvuků, barev nebo biodat popisujících metabolické stavy živých organismů. Samotné vaření a mixování omáček pak odpovídá interpretativnímu procesu, ve kterém je sesbíraným datům dáván nový význam. OpenSauce jsme míchali z tweetů, lidských příběhů, spekulacích o možném konci světa, nebo z bioelektrického odporu mrkve samotné.

Projekt HotKarot prezentujeme v různých podobách: jako pouliční stánek s jídlem, kočovnou kuchyňskou laboratoř, nebo audiovizuální performanci. Tímto způsobem se pokoušíme definovat pozici, kterou jídlo zastává v současné technokultuře, a zároveň tak rozšířit všeobecné povědomí o tom, co všechno může konzumace jídla symbolizovat. Stravování je činnost, které svým způsobem rozumí každý člověk, a jako takové představuje vhodné východisko pro různé diskuze. Jídlo je v současné době atraktivní téma, a stejně tak jsou i různé nové technologie. Spojení obou oblastí tak může vzbudit všeobecný zájem a podchytit pozornost širší veřejnosti – nás zajímá hlavně to, jak této pozornosti využít. První pokus jsme v tomto ohledu provedli v rámci projektu Omáčky bez domova, který jsme vytvořili společně s kuchařkami ze sdružení Jako doma.

Více o mrkvích a omáčkách najdete v popisu jednotlivých projektů.

HotKarot je dílem skupiny Cancel356. Pracujeme s veřejným prostorem, který modifikujeme prostřednictvím technologií, zanášíme do něj chaos, nepořádek a nové významy. Své projekty ze zásady bastlíme a pracujeme DIY způsobem.